První světlo z hvězdárny

26.1.2012 se počasí konečně po delší době umoudřilo a predpovědi ukazovali jasno po celou noc, také šance na vznik inverze byla minimální. Přes Skype jsme se domluvili s kolegou Petrem Hluším, že po dlouhé době společně vyrazíme fotit. Vyráželi jsme už před 16 hodinou z Prahy, aby jsme byli na místě s dostatečným předstihem. Oba jsme už nějakou dobu nefotili, já 4 měsíce a Petr rok, takže jsme chtěli mít dostatečnou rezervu. Na místo jsme dorazili kolem 17 hodiny, do astronomické tmy nám zbývaly dvě hodiny, což se zdálo jako dostatečný náskok. Zapnuli jsme topení v naší mistnůstce a začali jsme pozvolna tahat výbavu z auta. Obloha byla krásně vymetená a hrála všemi barvami, jak zapadalo slunce. Společnost nám dělal i mladý Měsíc s Venuší po boku. Původně jsem myslel, že si ho ještě před nalazením hlavní celonoční kompozice vyfotím, ale jak se později ukázalo, byla to naivní představa. Vše mi tentokrát trvalo o dost déle, hlavně kvůli delší pauze a také díky mrazu. To co jsem v létě zvládnul za cca 50 minut mi tentokrát trvalo téměř dvě hodiny, takže z focení Měsíce s Venuší sešlo a já byl rád, že jsem začal fotit první ostrou expozici kolem 19 hodiny, kdy začínala i astronomická noc. Petr na tom byl ještě hůř, jeho sestava z počátku stávkovala a notebook nechtěl komunikovat s montáží. Podařilo se mu naštěstí vše vyřešit a necelou hodinku po mě začal také snímat první ostrou expozici. Kolem 22 hodiny nás čekal ještě meridian flip, ale to už jsme byli znovu vyhřátí z naší hvězdárny a vše tentokrát proběhlo mnohem rychleji a bez problémů.

Kolem 21 hodiny dorazil i kolega Pavel Vabroušek, který fotil stromeček. Pomocí jeho SQM-L jsem prováděli i měření jasu oblohy. Hodnoty jsme nikam nezapisovali, ale pokud dobře pamatuji, z počátku jsem naměřili něco kolem 21,2 a někdy kolem druhé hodiny v noci se hodnota v zenitu vyšplhala na 21,42.

Po meridian flipu jsem si už jen užívali pohodlí naší základny, popíjeli čaj, koukali na tv a trošku jsme se i vyspali. Po 3 hodině, když nám začal focený objekt padat nízko k obzoru, jsme vše zbalili a vyrazili jsme zpět směr Praha.

A zde je výsledek našeho společného snažení s Petrem. Oba jsme fotili stejný objekt, Petr přes 6nm Ha filtr, ja si vzal na starost RGB část snímku přes UV/IR filtr. Prvni snímek je moje RGB verze, druhý Petrova Ha verze a třetí snímek je mix obého :) Po kliknutí na obrázky se otevře stránka, na které jsou k nahlédnutí všechny tři verze ve větším rozlišení a také tam najdete více technických dat.

A zde ještě jeden snímek od Pavla Vabrouška, NGC2264.

Příspěvek byl publikován v rubrice Veřejné informace. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>